Március 22-én, csütörtökön 19 órakor a Vörösmarty Színházban tartja bemutatkozó estjét a Székesfehérvári Balett Színház. „Blablabla” című műsorukban négy eredeti történetet mesélnek el a tánc nyelvén, az est vendége az Alba Regia Vonósnégyes és az Alba Regia Táncegyüttes. Az alakulóban levő társulatról és az est programjáról tartottak sajtótájékoztatót hétfőn Székesfehérváron.
A társulat most először mutatkozik be otthonában, a székesfehérvári közönség előtt, de megalakulása óta már két nagy sikerű előadást tudhat maga mögött, ezeket a Nemzeti Táncszínház felkérésére és szervezésében Budapesten tartották tavaly decemberben és idén februárban, a Budapest Táncfesztiválon.
„Mindig úgy éreztem, ez a város szereti a táncot. Nem csak az Alba Regia Táncegyüttes, de az ide érkező balettegyüttesek iránti érdeklődés is ezt bizonyította. Sokat beszélgettünk arról korábban, hogy jó lenne, ha nálunk is lenne társulat, és most itt vannak. Örömmel fogadtuk őket és izgalommal várjuk, hogyan fogadja majd a bemutatkozást a fehérvári közönség” – mondta el a tájékoztatón
Brájer Éva alpolgármester, aki hangsúlyozta: a kortárs balett megjelenésével még színesebb, sokágúbb lesz a város kulturális élete, sokat jelent, hogy mostantól ezt is megtalálják a programkínálatban a kultúrakedvelő fehérváriak és az ide érkező vendégek.
„Otthonra leltünk Fehérváron: ideköltöztünk, itt élünk, de otthonra leltünk a Táncházban is, ahol befogadtak minket. Ritka, hogy a művészek ilyen szinten segítik egymást, ez példaértékű” – emelte ki a Harangozó Gyula-díjas koreográfus, Egerházi Attila, hozzátéve: sok embernek tartoznak köszönettel azért, hogy a társulat építése elkezdődhetett. Professzionális táncszínházat szeretnének létrehozni, olyan társulatot, amely nem a szavak, hanem a tánc nyelvén mesél rövidebb-hosszabb történeteket. A balettszínház hiánypótló lehet: az előadásoknak köszönhetően a táncot szerető fehérvári közönségnek a jövőben már nem kell Budapestre, Győrbe, vagy akár Pécsre utaznia színvonalas élményekért, és az sem mellékes szempont, hogy más városokból is idevonzza az érdeklődőket.
A társulatot jelenleg négy profi, külföldi táncos – Emma Pérez Sequeda, Graziano Bongiovanni, Cristina Porres Mormeneo és Marie Vilette – alkotja, de hamarosan csatlakozik hozzájuk két fiatal magyar tehetség, Barna Krisztián és Erdélyi Zsombor, akiket már a bemutatkozó esten is láthat a közönség. A társulatot később 16 főre tervezik bővíteni, így már nagyobb darabok bemutatására is képesek lesznek. Egy társulat építése 10 évig is eltarthat – mondta Egerházi Attila, aki egy hasonlattal jellemezte az előttük álló munkát: „Egy fát szeretnénk ültetni, amely talán lassabban nő, de több generációnak adhat majd árnyékot. Fehérvár jó táptalaja lesz ennek a fának.”
A repertoárral kapcsolatban elhangzott: az együttes a március 22-i esten is látható egyfelvonásos balettek mellett – amelyeket Egerházi Attila, irodalmi hasonlattal élve, „táncverseknek” nevez – további, kortárs táncnyelven íródott, cselekményes balettek bemutatását tervezi, amelyek az irodalmi hasonlatnál maradván, „táncnovellák”, illetve „táncregények” lesznek. Terveik között olyan nagyszabású bemutatók is szerepelnek, mint például a minden korosztályt megszólító „családi balett”, a
Diótörő, vagy a
Rómeó és Júlia.
A Székesfehérvári Balett Színház a bemutatkozó estjén négy, egymástól különböző zsánerű világot, négy eredeti történetet rajzol meg a tánc nyelvén. A címadó produkció az emberi kommunikációról, illetve annak hiányáról tart elénk görbe tükröt, a
Zero Gravity című darab az ember szabadság iránti vágyáról szól, a
Csókok című balett vidám hangvételű, lendületes „tánc-leporelló”, az estet lezáró
Vörös/rúzs című darab pedig Ravel Bolerójának elementáris zenei megnyilvánulásait fogalmazza tánccá.
Az esten vendégként lép fel az Alba Regia Vonósnégyes, műsorukon részlet csendül fel Haydn: D-moll kvintkvartett Op. 76. No. 2 című művéből, és természetesen nem hiányozhat a műsorból a társulatnak otthont és próbahelyet adó Alba Regia Táncegyüttes sem: az együttes férfikara magyarózdi táncokat mutat be, Molnár Gábor
Esik eső, hull a zápor című koreográfiáját.
Hajnal Csilla, Lőrincz Miklós
Március 22-én, csütörtökön 19 órakor a Vörösmarty Színházban tartja bemutatkozó estjét a Székesfehérvári Balett Színház....
Posted by Székesfehérvári Balett Színház on Monday, March 12, 2018
BLABLABLA
A Székesfehérvári Balett Színház bemutatkozó előadása a Vörösmarty Színházban
Műsor:
Blablabla
Zene: W. A. Mozart, J. S. Bach, F. Chopin
Jelmezterv: Szelei Mónika
Világításterv: Egerházi Attila
Koreográfus asszisztens: Cristina Porres Mormeneo
Koreográfia: Egerházi Attila
A lendületes, pergő darab egy játékos, egyben iróniával és szarkazmussal átitatott balett. Görbe tükröt tart elénk, egyfajta látleletet mutatva az emberi kommunikációról, vagy éppenséggel annak hiányáról.
Zero Gravity
Zene: J. S. Bach
Jelmezterv: Andrea T. Haamer
Világításterv: Egerházi Attila
Koreográfus asszisztens: Linda Svidró
Koreográfia: Egerházi Attila
A duó az ember Isten adta szabadság iránti vágyát fejezi ki. Az ember a repülés, a szabadon való szárnyalás, a gravitáció legyőzése iránti vágyát állítja szembe a földhöz ragadottság érzetével.
Haydn: d-moll kvintkvartett Op. 76. No. 2
A Székesfehérvári Balett Színház bemutatkozó estjén vendégként lép fel az Alba Regia Vonósnégyes. Joseph Haydn Erdődy József grófnak ajánlotta hat vonósnégyesét, melyek közül a d-mollban íródott zenemű első tétele hallható az est során az Alba Regia Szimfonikus Zenekar szólistáiból alakult vonósnégyes előadásában. A darab ennek a tételnek a főtémája nyomán kapta a „kvintkvartett” elnevezést, melyet a főtéma két jellegzetes kvintlépése indokol. Az Alba Regia Vonósnégyes vezetője a szimfonikus zenekar koncertmestere, Selmeczi Gábor.
Selmeczi Gábor – I. hegedű
Burján Gabriella – II. hegedű
Kiss Katalin – brácsa
Ifj. Major István – gordonka
Esik eső, hull a zápor
A Székesfehérvári Balett Színház bemutatkozó estjén vendégként lép fel az Alba Regia Táncegyüttes: az együttes férfikara magyarózdi táncokat ad elő. A produkcióval novemberben az Agora Koreográfus Versenyről elhozták a legjobb koreográfusnak járó díjat.
Koreográfus: Molnár Gábor
Csókok
Zene: Z. Keating, A. Part, P. Prado
Jelmezterv: Andrea T. Haamer
Színpadkép és világításterv: Egerházi Attila
Koreográfus asszisztens: Cristina Porres Mormeneo
Koreográfia: Egerházi Attila
A balett vidám hangvételű, lendületes „tánc-leporelló”, az összefűzött tételek központi témája a csók.
Szünet
Vörös/rúzs
Zene: M. Ravel: Bolero
Jelmezterv: Andrea T. Haamer
Díszlet- és világításterv: Egerházi Attila
Díszlet kivitelezés: Szelei Mónika
Betanító és próbavezető balettmester: Cristina Porres Mormeneo
Koreográfia: Egerházi Attila
„Ravel Bolerója nagy ívű, zenei „orgazmus”, amely egyre hevülő tempóval és dinamikával lüktetve ér el tetőfokára. Szándékom szerint ezen elementáris zenei megnyilvánulásokat képzeltem tánccá fogalmazni. Semmiképpen sem illusztrálni kívántam a zenét, hanem láthatóvá tenni a láthatatlant. Ravel zenéjét táncba önteni, úgy, amiként és ahogyan én hallom és látom” – mondja legújabb koreográfiájáról Egerházi Attila.
Jegyértékesítés
Alba Regia Szimfonikus Zenekar pénztára • Vörösmarty Színház, Fő utca 8. • Nyitva: H–P 10.00–18.00 • Fizetési mód: bankkártya, készpénz
Táncház • Malom utca 6. • Nyitva: H–P 09.00–16.00 • Fizetési mód: készpénz
Online jegyvásárlás: www.fehervaribalett.hu