Advent első hétvégéjén nyílt meg a Székesfehérvári Művészek Társaságának hagyományos Téli Tárlata a Pelikán Galériában. A 24 alkotó 55 munkáját felsorakoztató, december 23-ig látogatható kiállítást Mayer Dóra ajánlotta a galériát zsúfolásig megtöltő közönség figyelmébe, közreműködött Nagy-Flaschner Lóránt tangóharmonikán.
Olajképek, akvarellek, vegyes technikával készült művek, kisplasztikák, kerámiák és megannyi érdekes alkotás, az elmúlt év terméséből válogatva – nem csoda, hogy hagyományosan óriási érdeklődés mellett nyílt meg a Társaság csoportos tárlata. A kiállításhoz hagyományosan vásár is kapcsolódik: december 3-án és 17-én, szombaton 14–18 óra között lehet megvásárolni a kiállított műveket, a „köztes” szombaton, 10-én 15 órától pedig harmadik alkalommal rendezik meg a Zsákbacserép játékot, amelynek résztvevői egyedi kerámiák tulajdonosai lehetnek.
Jónás Attila kurátor megnyitó gondolatait Mayer Dóra tolmácsolta:
Tisztelt Látogatók!
E tárlat alkotásai mellett és alatt alig 10-20 név látható. Pedig velük van minden ember, aki a barlang falának összefirkálása óta kreált már valamit. Hiszen benne élnek ők minden félrecsúszott nyakkendőben és
Juhász Gyulában és festékfoltban, élnek és uralkodnak örökkön.
Kit, mit látunk a falakon? Sok szerény embert, ahogyan bizonyos
Eizenstein kolléga mondta: „
nem mi teremtjük a művészetünket, hanem maga a kor hoz létre minket magunkat”. Persze itt látjuk
Ady Endrét és az Ady Endréket is, aki viszont a saját zsenijében hitt, úgy alkotott. Egy
Dalí nevű festő ott a másik teremben a saját ingére borította a kávét, mint mondta: „
másoknak, akik velem ellentétben nem zsenik – vagyis a többieknek –, első reakciója, hogy törölgetik. Akkor én épp ellenkezőleg csinálom.”
A kiállító művészek legjobb pillanataikban nem ügyeskedők, nem mesterkéltek, hanem menekülnek a középszerűség elől. Mert az akár szertelen, akár unalmas, akkor is giccs. Higgyék el nekem, én tudom. Persze akinek ez magas, az még mindig fennakad a szép és a csúf gordiuszi csomóján. Ahogy
Rilke költőkolléga mondta: „
a rettenetes alkotások sorában első helyen állnak a szépek”.
A társaságnak voltak tagjai, akik megsértődtek valamiért és kiléptek. Erre
Manet Eduárd azt mondta, hogy a festőművész részéről, egy kiállítási lehetőség elutasítása: képmutatás.
Hallottuk, negyedszázados a társaság. Ennek örülünk. Reméljük, 2017-től sokkal ügyesebbek lesznek a tagok.
Ingres hirdette magáról, hogy 25 évre volt szüksége, hogy megtanuljon rajzolni, de a festés elsajátításához csak 3 nap kellett neki.
A társaság a pályakezdők indulását mindig igyekezett segíteni, hiszen tudják, milyen rosszul esett, amikor egy katalógusukban, amit ott találnak a bejárat mellett
Vadász Imre asztalán, elírták
Camille Pissarro nevét,
Cezanne nevét pedig egyszerűen kifelejtették.
Azonban a Fehérvári Művészek Társaságába nem vettek fel mindig minden jelentkezőt. Nincs ebben semmi különös, a francia Szépművészeti Akadémia csak hatodik jelentkezésre vette fel tagjai sorába
Delacroix-t. Miközben tagjaik között volt bizonyos
Brascassat úr, aki abból élt, hogy vidéki otthonaikban felkereste a gazdag arisztokratákat, és megfestette díjnyertes szarvasmarháikat.
A látogatóknak sohasem tetszett minden, amit a Pelikán Galériában kiállítottak. Ez normális.
Apollinaire szerint sok ember az ízlést keresi a művészetben, mint egy nyári ruha szabásán. A párizsi Szalon egyik nézője egyszer azzal fenyegetőzött, hogy levágja a festőművész kezét, hogy soha többet ne pingálhasson olyan borzasztó képet. Véletlenül ez az alkotó is Delacroix volt. Mennyivel jobban jártak volna a gyerekei, unokái, ha akkor azt borzadályt megvásárolja.
Volt itt botrány bőven. Például teljesen kiakadtak az emberek, amikor Leonardo kiállította
Keresztelő Szent János című képét. A hívogató pillantás, a sejtelmes mosoly... Egyáltalán férfi ez? -- kérdezték ingerülten a Fehérvár TV kritikusai.
Legalább az öröm, hogy a kiállítók nem a házak falára pingálnak. 1849-ben a császári katonaság a sok falfirka eltüntetésere „az épületek bemeszelléséhez sárga festéket vétetett 44 krajcárért”. Egy híres francia festő viszont a szomszédja frissen meszelt házának falára rajzolt szénnel életnagyságú figurát. Tökéletes anatómiai pontossággal, remek stílusban, kiváló minőségben.
Láthatják, ezek az alkotások ki vannak téve. A maffiafőnök mondta
Bruce Willisnek
Tarantino
Ponyvaregény című filmjében: –
Ma este elutazol. És ha elutazol, akkor el vagy utazva.
A társaság ezzel a téli tárlattal is köszöni a látogatók figyelmét, vagy ahogy Dalí mondta: „
mindig adódik egy pillanat az emberek életében, amikor rájönnek, hogy imádnak engem”.
A kiállítást megnyitom.
A kiállított művek jegyzéke »
Advent első hétvégéjén nyílt meg a Székesfehérvári Művészek Társaságának hagyományos Téli Tárlata a Pelikán Galériában....
Posted by Fehervar.net on Friday, December 2, 2016