2013. november 15., 20:36 [fehervar.net] Fotó: Szarka Andrea
Jótékonysági koncertsorozat kezdődik a felsővárosi Szent Sebestyén-templomban: a bevételt a templom orgonájának felújítására és építésére fordítják. Az első hangversenyt november 23-án, szombaton 18 órakor rendezik, A Szent Sebestyén-templom orgonistái címmel; a műsorban többek között Liszt, Bach, Pachelbel és Hidas Frigyes művei csendülnek fel.
Székesfehérvár városában egy rendkívül mívesen tervezett orgona csaknem hatvan esztendeje várja, hogy teljes pompájában megépüljön. A felsővárosi Szent Sebestyén-templom orgonája nem alszik csipkerózsika-álmot, hiszen a nagymű és a pedálmű Gergely Ferenc orgonaművész elképzelése alapján 1955-ben testet öltött, és a rendkívül jó akusztikájú templomban csodálatosan szólnak a meglévő regiszterek. Ám a pozitívmű és a redőnymű megépülésével a hangszerek királynőjének e szép példánya a régió egyik legjobb koncertorgonájává válhatna, s egyben az egyházi szertartások fényét is nagyban emelné.
A gazdag zenei élettel pezsgő városban most jótékonysági hangversenysorozatot indítanak útjára, s az adományokból, majd pályázati és egyéb forrásokból, s nem utolsó sorban a meghívott zenészek, énekesek művészetének felajánlása révén megvalósítják Gergely Ferenc álmát. A kétszeres Liszt-díjas, Kossuth-díjas, valamint II. János Pál pápa által is kitüntetett művész születésének századik évfordulója jövőre esedékes, s már az idén elkezdik a munkát. Egyházi és világi támogatottsággal, a zeneszerető fehérvári közönséggel közösen az a szervezők törekvése, hogy méltón megőrizzék Gergely Ferenc emlékét, megbecsüljék alkotását, továbbvigyék a világhírű magyar orgonaművészet és -építészet örökségét, valamint elismerjék a XIX. századi fehérvári orgonaépítők, köztük Szalay Gyula, az orgona eredeti építőmesterének rangos munkáját. Az általa elkészített eredeti orgona az 1896-os budapesti milleniumi kiállításon kiállítási érmet nyert, s ezután került a hangszer a templomba.
A Szent Sebestyén-templom a város nagyon szép fogadalmi temploma, ami az 1739-es pestisjárvány után épült, hálából a megmenekülésért. Az itt lévő, s az 1950-es évek végén ígéretesen (újra)indult életű orgona valójában már az 1896-os kiállításra épült Szalay Gyula helyi orgonaépítő keze nyomán. Ezt álmodta tovább az 1950-es években Gergely Ferenc, akinél annak idején Szarka László is tanult. Szarka László negyven évig volt a templom elkötelezett és igen aktív kántora és karnagya, kiemelkedően jó orgonistája. Ő már nem él, de gyermekeinek ugyanúgy szívügyük az orgona.
Én magam a testvéremmel együtt szinte az orgonapadon nőttünk fel, így az anyatejjel és az apazenével egyszerre szívtuk be az orgonamuzsikát, és az első felirat, amit el tudtam olvasni: "Tervezte: Gergely Ferenc" meséli Szarka Andrea, a Teleki Blanka Gimnázium matematika-fizika szakos tanára, csillagász, a gimnázium kórusainak és szólistáinak zongora- és orgonakísérője. Az egész templom, az egyházközség, a szép orgona a szívünkhöz nőtt. Ám ez az ígéretes hangszer csak félig épült meg kezdetben, s azóta sem karolta fel senki a fejlesztés tekintetében.
Szarka Andrea a felsővárosi egyházközség tagjaként, a Primavera Kórus és a budapesti Monteverdi Kórus énekeseként minden követ megmozgat a kitűzött cél érdekében.
A frissen kialakított, immár sokakkal közös elképzelésünk egyfajta értékmentés és értékteremtés. Muzsikával a muzsikáért. El is kezdtük az "orgonamentő" és koncertszervező munkát. Tekintve, hogy a tervező Gergely Ferenc születésének századik évfordulója jövőre esedékes, szép lenne, ha a tavaszi koncerteken már egyre nagyobb számú és adakozó kedvű közönség töltené meg templomunkat. S talán rá négy évre, halálának huszadik évfordulójára már valamilyen értékes előrelépést tudnánk tenni. Reményeink szerint az építészeti-restaurálási problémák egy-két éven belül elhárulnak, a folyamat el is kezdődött. Addig sem veszik kárba az időnk, ha bátran felvállaljuk az orgonamentés édes terhét, hiszen türelmes kitartással, évekig tartó kiegyensúlyozott törekvéssel érhetünk célt.
A koncertsorozatot maguk a templom orgonistái kezdik, műsorukon többek között Bach, Pachelbel, Daquin, Liszt és Hidas Frigyes művei csendülnek fel.
Nem sok templom van "megáldva" ilyen sok "működőképes" orgonistával. Hatan vagyunk, akik az egyházközség kötelékén belül a szolgálatot is el tudjuk látni, és hangversenyeken is szerepelünk mondja Andrea. Jótékonysági koncertsorozatot indítunk évi négy-öt koncerttel, ezek bevétele az orgona felújítására és majdani bővítésére fordítódna. Mi magunk kezdünk egy közös koncerttel máris az ősz folyamán, tehát még a Szent István emlékévben, konkrétan november 23-án 18.00-kor A Szent Sebestyén templom orgonistái címmel. A továbbiakban neves zenészeket, kórusokat hívunk meg, akik szintén szívügyüknek tekintik az orgonát, és felajánlják a művészetüket a hangszer felépítéséért.
A templomról, az orgonáról és a koncertsorozatról bővebben a www.szentsebestyenorgona.hu honlapon lehet olvasni.